5 مشکل رایج محتوای تکراری وردپرس و نحوه رفع آنها

بازدید: 2187 بازدید

5 مشکل رایج محتوای تکراری وردپرس و نحوه رفع آنها – پیش از این درباره اهمیت تولید محتوا صحبت کرده ایم و این نکته را می دانیم که بدون محتوا نمی توان انتظار پیشرفت و رتبه بندی خوب از وبسایت داشت. اما محتوا هم شرایط ویژه خود را دارد و یکی از مهم ترین آن ها مشکلات  محتوا تکراری است که می تواند بر رتبه بندی تأثیر بگذارد به راحتی در وردپرس شناسایی و حل می شود. در این مطلب نحوه رفع آنها در این سامانه مدیریت محتوا (CMS) گردآوری شده است. تکراری بودن محتوا یکی از عوامل مهم در رتبه بندی یک وب سایت وردپرسی است. اگرچه این موضوع با آنچه ما در سئو به‌عنوان محتوای تکراری می‌شناسیم متفاوت است (تکثیر دقیق محتوا از جمله‌بندی به کد)، اما مشابه است و باید به رفع آن پرداخته شود. در اینجا 5 مشکل رایج محتوای تکراری وردپرس آورده شده است.

 

آنچه در این مطلب با آن آشنا می شوید:
  1.  مشکل محتوای تکراری برچسب ها( Tags )
  2. مشکل محتوای تکراری در دسته ها ( Categories)
  3. مشکل محتوای تکراری در  موضوعات رقابتی 
  4. مشکل محتوای تکراری در آدرس های جعبه جستجو
  5. دیگر مشکلات رایج در محتوای تکراری

 

1. مشکل محتوای تکراری برچسب ها Tags

مشکلات رایج محتوای تکراری وردپرس
برچسب ها یک مشکل بزرگ برای بسیاری از وب سایت های وردپرسی هستند. وقتی مقاله ای را تگ می کنید، صفحه منحصر به فردی ایجاد می کند که مملو از محتوای دیگری است که احساس می کنید مرتبط است. این صفحه قطعاتی از مقالات یا مقالات کامل را نشان خواهد داد. اگر برچسب همان دسته یا صفحه اصلی در وب سایت اصلی شما باشد (با فرض اینکه وبلاگ نباشد)، اکنون یک رقیب برای آن صفحه در سایت خود ایجاد کرده اید.

برچسب ها نیز معمولاً نسخه های اصلاح شده خود هستند که محتوای مشابهی ایجاد می کند که با خود رقابت می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، هیچ یک از صفحات رتبه بندی نمی شود و به طور بالقوه می تواند ارزش سایت را کاهش دهد.

نگران نباشید حل این مشکل ساده است!  شما می توانید به طور کلی از شر تگ ها خلاص شوید یا می توانید یک متا روبات noindex dofollow اضافه کنید. تگ noindex dofollow به موتورهای جستجو می گوید که این صفحه کم ارزش است اما پیوندها را دنبال کنید و به خزیدن و فهرست کردن سایت من ادامه دهید. اکنون موتورهای جستجو متوجه خواهند شد که صفحه ممورد نظر به اندازه دیگر صفحات سایت تان مفید نیست و به آنها نشان داده‌اید که چگونه محتوای خوب و مفید شمارا را پیدا کنند – پست‌ها و صفحات جداگانه.

 

2. مشکل محتوای تکراری در دسته ها Categories

صفحات دسته بندی معمولا شامل پست ها و مقالات متعددی مانند یک برچسب هستند. همچنین آن‌ها مشابه مقاله‌ها برچسب‌های H1 دارند.
اما  از آن جا که همیشه دسته بندی ها  نمی توانند به  یک سؤال پاسخ کامل دهند. و ممکن است همیشه نتیجه مطابق با درخواست کاربر را که در اسنیپت مقاله نمایش داده شده است را نشان ندهند، معمولاً محتوای کم ارزش در نظر گرفته می شوند. 

 کاربر در جستجوی اطلاعات در وبسایت شما ، ممکن است یک دسته بندی را بسیار مفید بیابد. به همین دلیل، لازم است شما به آن رویکرد متفاوتی نسبت به یک برچسب داشته باشید. در این مورد، یک فهرست متا ربات و تگ‌های dofollow اضافه می‌کنید، اما همچنین عناوین منحصربه‌فردی ایجاد می‌کنید و برای معرفی آن دسته را کپی می‌کنید – و اگر طرحواره مرتبط است، آن را نیز به آن اضافه کنید. اکنون به تعریف انواع پرس‌و‌جوها و افرادی که صفحه را به آنها نشان می‌دهید کمک کرده‌اید. ممکن است  با این کار توسط موتورهای جستجو امتیاز دریافت کنید. اگر یک کسب و کار هستید، فقط مطمئن شوید که آنها با صفحات اصلی وب سایت شما قابل رقابت نیستند.

 

مسکلات رایج محتوای تکراری و رفع

3.مشکل محتوای تکراری در  موضوعات رقابتی

نکته بعدی که هنگام ممیزی سایت های وردپرسی می بینم کمبود محتوای منحصر به فرد است.

برای مثال وبلاگ نویسان غذا  را در نظر بگیرید. اگر 20 دستور پخت کلوچه های شکلاتی دارید، به احتمال زیاد بسیاری از آنها از کلمات و مواد تشکیل دهنده مشابهی استفاده می کنند، که می تواند رقابت ایجاد کند.

هر دستور غذا منحصر به فرد است و می تواند هدف متفاوتی داشته باشد، اما اگر کار اضافی انجام ندهید، ممکن است نتوانند ظاهر شوند زیرا در حال رقابت با یکدیگر هستند.

در این مورد، لازم است یک دسته یا زیرمجموعه برای کوکی ها ایجاد کنید. اگر نمی‌توانید، دوباره به آن‌ها مراجعه کنید و اصلاح‌کننده‌ها را اضافه کنید (مانند تند، شور، جویدنی، برای مهمانی‌ها، برای گروه‌های بزرگ و …).

در مرحله بعد، شروع به اضافه کردن کپی کنید (نه لزوماً درقسمت  بالای آن، زیرا می خواهید دستور پخت واقعی را به سرعت به کاربر تحویل دهید) در مورد مطلب نهایی . اطمینان حاصل کنید که  قسمت کپی شده مرتبط با موضوع باقی  باشد و نشان دهد که چرا، چگونه و کجا از بقیه  مطلب منحصر به فرد و جدا است.

در مثالی دیگر:

آیا یک راهنمای خرید هدیه برای شب یلدا انجام داده اید؟ آیا به غیر از سال چیزی در عنوان و توضیحات تغییر کرده است؟  اینها به اندازه کافی منحصر به فرد نیستند. اگر چندین پست دارید، همه آنها می توانند رقابت کنند.

اگر یک سال به عنوان خود اضافه کنید (به عنوان مثال، 1399، 1400)، ممکن است افراد در موتورهای جستجو به دلیل عدم مرتبط بودن امسال از کنار شما عبور کنند. اینجاست که استراتژی های بالا می توانند کمک کنند.

 

4. مشکل محتوای تکراری در آدرس های جعبه جستجو

این مشکل همیشگی نیست ، اما کادرهای جستجو در سایت‌های وردپرس ممکن است URL ایجاد کنند.

اگر شخصی به صورت خارجی به یکی از این URL ها پیوند دهد، یا اگر موتورهای جستجو بتوانند آنها را بخزند و پیدا کنند، ممکن است ایندکس شوند.

اگرچه می‌توانید سعی کنید به‌طور خودکار یک متا روبات noindex dofollow را مانند برچسب‌ها اضافه کنید، اما احتمالاً شما را تحت پوشش قرار نمی‌دهد.

برای پرداختن به این مورد، باید شناسه منحصربه‌فردی را که URLهای جعبه جستجو  به صورت مشترک دارند، پیدا کنید. معمولاً یک  علامت “؟” است که بعد از آدرس اصلی قرار میگیرد و پس آن عبارت جستجو شده.

مشکل محتوای تکراری در آدرس های جعبه جستجو
علامت ” ؟ ” نشان دهنده یک آدرس جعبه جستجو است.

 

 

حالا وارد robots.txt خود شده و یک Disallow به این پارامتر اضافه کنید. و اگر به درستی انجام شود، این به کاهش مشکلات محتوای  کم ارزش یا تکراری از این موارد کمک می کند.

 

5. دیگر مشکلات رایج در محتوا و راه رفع آن ها


با سیستم‌هایی که بسیاری از کارها را خودکار می‌کنند و زندگی را آسان می‌کنند، ممکن است مشکلات دیگری ایجاد شود که باعث ایجاد مشکلات محتوای تکراری یا کم ارزش می‌شود.

به سایت خود نگاه کنید و ببینید که آیا ممکن است موارد دیگری داشته باشید.

آن‌ها می‌توانند شامل ایجاد نسخه‌های PDF از محتوا برای چاپ باشند که قابل فهرست‌بندی نیز هستند، یا نسخه‌های جایگزین در نقل قول که می‌تواند برای پست‌های کوتاه بد باشد.

ممکن است یک فید RSS داشته باشید که صفحات محتوا را به‌جای اسنیپت پست می‌کند و فقط عناوین یا توضیحات را ارائه می‌کند (تووضیحات لینک تان نامنظم و غیرجذاب است).

 

خلاصه

به طور کلی، بیشتر این مشکلات وردپرس به راحتی با استفاده از استراتژی های بالا شناسایی و حل می شوند با شناخت این 5 مشکل رایج محتوای تکراری وردپرس و با حذف محتوای تکراری خود، باید رتبه بندی جستجوی ارگانیک مورد نظر خود را بدست آورید.

 

حالا پس از مطالعه نحوه رفع مشکل محتوای تکراری وردپرس  ، 6 اشتباه رایج مهلک در سئو هم می تواند مکمل خوبی در این باره باشد.

همین حالا افزونه یواست سئو پرمیوم | Yoast Seo Premium  را می توانید از توسعه دهندگان وردپرس با کمترین هزینه ممکن تهیه کنید و از طریق آموزش نصب افزونه سئو yoast سئو وبسایتتان را حرفه ای کنید.

 

ادامه مطلب