AMP چیست؟ و تاثیر آن بر روی سئوی سایت شما

بازدید: 1743 بازدید

AMP چیست؟ و تاثیر آن بر روی سئوی سایت شما

به طور کلی کاربرانی که با مبایل وب گردی میکنند برای بارگذاری یک سایت بیشتر از 3 ثانیه صبر نمیکنند .زمانی که بیشتر از این طول بکشد از صفحه ی آن سایت خارج میشوند.پس سرعت پایین و عدم بارگذاری سایت یکی از دلایل مهم در جذب کاربر است.برای از بین بردن این مشکل میتوانید از تکنولوژی AMP در سایت های خود استفاده کنید . همچنین با بهبود سرعت ، سئو سایت خود را هم قوی تر کنید.

 

 

آنچه در این مقاله میخوانید:

AMP چیست؟

AMP مخفف کلمه ی Accelerated Moblie Pages به معنی «صفحات موبایلی شتاب‌یافته یا پرشتاب» است. که در سال 2016 توسط گوگل برای رونق استفاده از موبایل برای سایت گردی منتشر شده است.AMP یک فریم ورک است ، در اصل یک کدنویسی برای سایت ها به حساب می آید و نسخه ی خلاصه شده ای از HTML است.در واقع یک چارچوب HTML متن باز است ،که باعث بالا رفتن سرعت بارگذاری صفحات سایت ها در موبایل میشود که تاثیر مثبت بر روی سئو سایت شما هم میگذارد.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم سئو بهتر است مقاله ی سئو چیست؟ را مطالعه کنید.

amp چیست ؟تاثیر آن روی سئو سایت

هدف اصلی طراحی این فریم ورک حذف و از بین بردن کد های سنگینی است که باعث کند شدن سرعت سایت میشوند.با این روش سایت شما با بالاترین سرعت لود خواهد شد.در واقع استفاده از آن روشی است برای حفظ سبک بودن و در عین حال زیبایی ظاهر سایت است.بعد از اینکه بیشتر کاربران گوگل برای سرچ و وبگردی از کامپیوتر و لپ تاپ به موبایل رو آوردن گوگل مجبور به ساخت پروژه ی AMP شد.

پلاگین AMP طبق گزارش گوگل 15 تا 85 درصد زمان لود سایت و بارگذاری آن را کاهش داده است.

 بعد از بررسی طراحان سایت و سئو کاران به این نتیجه رسیدند که AMP درواقع تاثیر زیادی روی رنکینگ موتور جستجوی موبایل دارد.که باعث میشود بازدیدکنندگان بیشتری از موبایل وارد سایت شما بشوند.

هنگامی که با موبایل در حال جستجو در گوگل هستید سایت هایی که از AMP  استفاده میکنند را به راحتی میتوانید تشخیص دهید .زیرا روبه روی آدرس URL سایت ، علامتی شبیه به صاعقه قرار گرفته شده است.

amp چیست ؟تاثیر آن روی سئو سایت

روش کار AMP چگونه است؟

اینکه AMP از چه روشی استفاده میکند تا سرعت سایت را افزایش دهد یک سوال مهم است که برای بیشتر سئو کاران و طراحان به وجود می آید.

این سرویس در واقع به صورت متن باز طراحی شده است . یعنی قسمتی از کدهای افزایش دهنده حجم سایت که باعث سنگین شدن و کند شدن لود سایت میشوند و ضرورتی هم ندارند را به صورت خودکار حذف میکند.

این قسمت ها شامل افزونه ها، صفحات چندگانه ، عکس های حجم بالا و.. که سایت را سنگین میکنند است.حذف یا خلاصه کردن آن ها علاوه بر اینکه روی مختصر کردنزیر ساخت صفحات تاثیر دارد باعث افزایش سرعت هم میشود.در نتیجه سایت را با نسخه ی موبایل سازگارتر میکند.

بارگذاری 70 درصد از صفحات سایت ها معمولا بین 7 تا 10 ثانیه طول میکشد .اما بعد از استفاده از سیستم AMP سرعت به 1 ثانیه میرسد.این آمار طبق تحقیقات گوگل به دست آمده اند.همچنین 47 درصد کاربران انتظار دارند صفحه ی موردنظرشان در عرض 2 ثانیه لود شود و 40 درصد آن ها اگر بیشتر طول بکشد از سایت خارج میشوند.
amp چیست ؟تاثیر آن روی سئو سایت

مزایای استفاده از فریم ورک صفحات موبایلی شتاب‌یافته

با استفاده از این سیستم علاوه بر سرعت تاثیرات مثبت دیگری هم برای به وجود می آید.

ایجاد تجربه بهتر کاربری

تجربه ی کاربری یکی از مهم ترین گزینه ها برای سایت ها به حساب می آید.قطعا یک سایت با محیط کاربری سنگین همراه با پاپ آپ های متعدد و … میتواند برای هر کاربری نامناسب باشد و یک تجربه ی بد از سایت بسازد.این مسئله به خصوص در مبایل اهمیت بسیار زیادی دارد. موبایل فرندلی (mobile friendly) عنوانی است که توسط گوگل در سال 2014 در جهت بهبود تجربه ی کاربری بهتر برای کاربران موبایل منتشر شده است.در ابتدا این عنوان به ریسپانسیو ختم میشد اما امروزه AMP هم بخش مهمی از آن است.این بخش مرحله ی جدیدی در دنیای سایت به وجود آورده و استفاده نکردن از آن به معنای جا ماندن از رقبا میباشد.

تاثیر در دیده شدن بیشتر 

در فروشگاه های اینترنتی یکی از عوامل مهم در جذب کاربر سرعت لود سایت است.در صورتی که کاربران سایت شما میتوانند از شهرستان ها و روستاهایی باشند که سرعت اینترنت خیلی کمی دارند. در این شرایط AMP شما را نجات میدهد.اگر از آن استفاده کنید در کوتاه ترین زمان ممکن سایت برای کاربران شما لود میشود.همچنین تاثیری زیادی در کاربران میگذارد و مانند یک ویترین حرفه ای عمل میکند.

بالا رفتن نرخ تبدیل

بیشترین سودی که این سیستم به صاحبان کسب و کار میدهد ، بالا رفتن سرعت بارگذاری سایتشان است.دقت کنید که اگر سایت سرعت پایین داشته باشد خرید از آن بسیار سخت و خسته کننده میشود در نتیجه کاربر را از خرید پشیمان میکند.پس سرعت سایت سرویس مهمی است که شما باید به آن توجه زیادی کنید.

 نمایش در Carousel گوگل

AMP امکان دیده شدن  صفحات وب‌سایت شما را در Carousel صفحه نتایج جستجوی گوگل را به وجود می آورد. Carousel را میتوانید در عکس زیر مشاهده کنید.

amp چیست ؟تاثیر آن روی سئو سایت

 
. Carousel یک نوار با قابلیت مرور افقی در قسمت بالایی نتایج است  که با جستجوی برخی عبارات ظاهر می‌شود. به این نوار افقی، Carousel (به فارسی: چرخ و فلک یا اسلایدر) می‌گویند.اگر در سایت خود AMP را فعال کنید این فرصت را به آن میدهید که دراین قسمت نمایش داده شود. 

معایب استفاده از فریم ورک AMP

همانطور که گفتیم این سیستم به دلیل بهبود سرعت و خوانایی محتوای طراحی شده کد های سایت را تا آنجا که میتواند خلاصه و پاک میکند.همین کار محدودیت هایی برای شما به وجود می آورد. این محدودیت ها شامل :
• فقط میتوانید از جاوا اسکریپت مخصوص AMP در سایت استفاده کنید.
• ویژگی lazy load یعنی عکس ها فقط زمانی بارگذاری می‌شوند که در صفحه جابجا شوید تا عکس موردنظر در چارچوب صفحه نمایش قرار بگیرد.
•  نسخه CSS شما باید ساده باشد. 

 استفاده از AMP در وردپرس

اگر سایت شما با سیستم مدیریت محتوای وردپرس طراحی شده است ، باید بدانید که شرکت وردپرس با مدیریت AMP گوگل قراردادی دارد. با این قرارداد شما با نصب افزونه AMP به راحتی میتوانید از این سیستم در سایت خود استفاده کنید.تنها مشکل آن این است که باید دقت کنید تا با دیگر افزونه های شما تداخل نداشته باشد.
علاوه بر آن برای رفع کند بودن وردپرس میتوانید  مقاله ی بر طرف کردن مشکل کند بودن وردپرس مطالعه کنید.
amp چیست ؟تاثیر آن روی سئو سایت

تاثیر صفحات موبایلی شتاب‌یافته در سئو

با توجه به این که خود شرکت گوگل اعلام کرده ست که AMP تاثیری بر روی رتبه بندی سایت ندارد ، اما بیشتر سایت هایی که این سیستم را دارند در موبایل عملکرد بهتری را خواهند داشت . درنتیجه کاربران برای انتخاب سایت به علامت آن توجه میکنندکه خودش در سئو تاثیر زیادی دارد.پس علاوه بر سرعت بالا علامت آن هم اهمیت زیادی دارد.علاوه بر کاربران موتور جستجوی گوگل هم برای این نوع سایت ها اعتبار بیشتری قائل خواهد شد.پس با این روش رتبه ی سایت خود را در جستجوی نتایج طبیعی گوگل افزایش دهید.

amp چیست ؟تاثیر آن روی سئو سایت

علاوه بر این موضوع برای دریافت رتبه ی بالا در گوگل باید الگوریتم های آن را بشناسید. پس حتما مقاله ی الگوریتم های گوگل چیست ؟ و معرفی آن ها را بخوانید.پس اگر به دنبال داشتن یک سایت حرفه ای هستید حتما به این گزینه توجه داشته باشید و آن را برای سایت خود جدی بگیرید .

دیگر مطالب مفید مرتبط با این محتوا

الگوریتم تجربه کاربری صفحه گوگل

روش های افزایش سرعت سایت وردپرسی

ادامه مطلب