6 اشتباه رایج مهلک در سئو

بازدید: 1751 بازدید

پیش تر راجع به سئو صحبت های زیادی کرده ایم و موارد تاثیرگذار در بهینه کردن سایت برای موتورهای جستجو را شرح داده ایم و می دانیم که در فرآیند سئو رسیدن به رتبه های اولیه نتایج گوگل هدف اصلی وبسایت هاست که می تواند کلیک بیشتری از کاربران دریافت کند و نرخ کلیک که یکی از معیارهای تاثیرگذار در آن هم هست را بالاتر ببرد تا مدت های زیادی جایگاه وبسایت در آن رتبه ها تثبیت شود. و رسیدن به این هدف برای هر سایت با رعایت اصول سئو و توجه به الگوریتم های گوگل ممکن است.اما نکته مهم تر این است که قضاوت در مورد سایت ها و رنک دهی به آن ها تنها برعهده گوگل نیست. به عبارتی گوگل داور این رقابت نیست و این داوری را به کاربران سپرده است.  معمولا کاربران بهتر می توانند متوجه اشتباهات و فریب هایی شوند که ممکن است متخصصین سئو به صورت تعمدی یا سهوی مرتکب آنها شده باشند شوند و آن را با مراجعه مداوم به وبسایت و یا بستن فوری و کلیک کمتر به گوگل گوشزد کنند. و ما قصد داریم در این مطلب به 6 اشتباه رایج مهلک در سئو بپردازیم که اگر تا به حال به آن می پرداختید از انجام آن ها خودداری کنید.

 

1 -اشتباه رایج مهلک در سئو : بی توجهی به سرعت لودینگ سایت

کاربران اینترنتی صبر و تحمل کمی دارند و طبق آمار ها مدت زمانی که کاربران به طور میانگین برای لود شدن صفحه صبر می کنند 2 ثانیه است!. توجه کنید: فقط 2ثانیه و گوگل هم بر این اساس اعلام کرده لود صفحات وب شما باید حداکثر 3 ثانیه باشد و اگر بیشتر باشد چه از طریق رفتار کاربران و چه براساس توجه خزنده های گوگل در رنبه وبسایت شما تاثیر می گذاره. دقت کنید اگر بهترین محتوای ممکن و یا زیباترین ظاهر و گرافیک رو در صفحات وبسایت را بکارببریدکه لودینگ وبسایت را دچار کندی کند، دیده نمی شوید!

چگونه سرعت لودینگ وبسایت را بررسی کنیم؟

ابزارهای بسیاری در زمینه بررسی سرعت وبسایت وجود دارند که Page speed insight گوگل و GT metrix از محبوب ترین و پرکاربردترین آنها هستند.

روش های افزایش سرعت سایت وردپرسی مطالعه کنید.

افزونه راکت | بهینه سازی و افزایش سرعت وردپرس | WP Rocket یک کمک کننده در این زمینه است.

بررسی وبسایت با GT metrix

2-اشتباه رایج مهلک در سئو :نداشتن نقشه سایت XML

نقشه سایت که پیش تر درباره آن در توسعه دهندگان وردپرس توضیح داده ایم به ربات های موتورهای جستجوگر مانند گوگل نقشه راه می دهد و همانطور که از نام آن پیداست این جستجوگر ها با راهنمای این نقشه در صفحات وبسایت شما می گردند و آن ها در اصطلاح ایندکس می کنند.

نقشه سایت XML در سرچ کنسول قرار می گیره و هربار که ربات های خزنده گوگل برای Crawl کردن و ایندکس کردن لینک های وبسایت شما می آیند این کار را از طریق این نقشه انجام می دهند. به عبارتی با نبود نقشه سایت، شما در دنیای گسترده وب گم شده اید! پس نداشتن نقشه سایت یک اشتباه  مهلک در سئو است و معمولا در میان تازه کاران اشتباه رایجی است که انجام می دهند

چطور نقشه سایت بسازیم؟

افزونه های سئو مانند yoas seo و rankmath این کار را انجام می دهند و یا می توانید اگر خیلی طرفدار استفاده از افزونه ها هستید از google XML sitemaps که در مخزن وردپرس قابل دانلود است استفاده کنید

افزونه یواست سئو پرمیوم | Yoast Seo Premium و افزونه رنک مث پرو (سئو فوق حرفه ای) | Rank Math SEO PRO ارائه شده توسط توسعه دهندگان وردپرس

اگر می خواهید کار راحت تر و بی دردسرتری با استفاده از یک ابزار آنلاین انجام دهید وبسایت xml-sitemaps.com در خدمت شماست 🙂

آموزش ساخت سایت مپ برای وردپرس را مشاهده کنید.

3-اشتباه رایج مهلک در سئو : نداشتن فایل robots.txt سایت

برای توضیح راحت این فایل می توان این عبارت را گفت که : برعکس نقشه سایت که به خزنده ها می گوید که چه صفحاتی را کرال کرده و ایندکس کنند. فایل robots.tx این وظیفه را دارد که صفحاتی که لازم نیست و یا نباید ایندکس و سئو شوند را به ربات های خزنده بگوید.

این فایل چه زمان هایی کمک کننده است؟

ایندکس نکردن صفحات duplicate و اضافه

مخفی کردن بخشی از سایت 

مخفی کردن سایت مپ سایت

ایندکس نشدن فایل های سایت مانند عکس و دیگر فایل های محرمانه

اما چه زمانی نداشت فایل یک اشتباه مهلک در سئو سایت است؟ این که با سرگرم کردن ربات ها با صفحات اضافه و کپی و بی فایده در زمینه سئو مطالب اصلی و مورد نیاز دیده نشوند.

4- اشتباه رایج مهلک در سئو :فراموش کردن alt تصاویر

در مطلب سئو تصاویر وردپرس و تاثیر آن در سئو مفصل به اهمیت سئو تصاویر و نوشتن Alt یا همان متن جایگزین پرداختیم ولی لازم است اینجا بگوییم که چرا انجام ندادن آن می تواند اشتباه رایج مهلک در سئو است و در اصطلاح سئو سایت را خراب می کند: وقتی وبسایت شما دارای تصاویر بسیار با کیفیت و کاربرپسند است که ممکن است برای بسیاری از کاربران جذاب باشد ولی شما درباره آن به ربات های گوگل نگویید که موضوع آن ها چیست یک اشتباه مهلک انجام داده اید.

alt تصاویر و یا متن جایگزین چگونه باشد؟

برای نوشتن متن جایگزین و alt بهتر است فقط از کلمه دقیق مورد نظر سئو استفاده نکنید و آن را در قالب یک جمله توصیفی بنویسید. مثلا اگر کلمه کلیدی مورد استفاده شما ” سگ ها” است بهتر است بنویسید : ” یکی از سگ ها ی بسیار محبوب”

5- اشتباه رایج مهلک در سئو : عدم استفاده از longtal keywords یا همان عبارت کلیدی بلند

لازم است در کنار سئو کردن و تمرکز روی کلمات کلیدی اصلی کوتاه که پایه و اساس مطالب وبسایت شمارا در بر میگیرند روی کلمات کلیدی بلند یا همان longtail کار کنید زیرا معمولا این کلمات کلیدی به بالابردن ترافیک ارگانیک شما کمک می کنند و معمولا در شروع سئو وبسایت ها شانس بیشتری به رشد سئو وبسایت می کنند. پس استفاده نکردن از longtal keywords خصوصا در ابتدای شروع کار وبسایت یکی از اشتباهات رایج مهلک در سئو است که مهم است توجه زیادی به آن کنید.

گوگل ترند معمولا یکی از ابزارهای رایج است

برای جستجو کلمات کلیدی بلند می توانید از افزونه ابزار کلمات کلیدی گوگل برای وردپرس | WordPress Keyword Tool استفاده کنید

کار نکردن بر روی کلمات کلیدی بلند یکی از 6 اشتباه رایج مهلک در سئو می باشد

 

6-اشتباه رایج مهلک در سئو :عدم استفاده از ریدایرکت 301

کار ریدایرکت برای زمانی است که می خواهید تغییر آدرس دهید. به عبارتی به کاربرها و ربات ها می گوییم که از این به بعد برای استفاده از این مطلب به این آدرس سر بزنید. و اگر این ریدایرکت و تغییر مسیر از نوع 301 دائمی باشد تمامی اعتبار و رتبه صفحه قبلی را به آدرس جدید منتقل می کند. و با استفاده از ریدایرکت می توانید تمرکز بیشتری روی کلمات کلیدی اصلی داشته باشید و جلوی پراکندگی در وبسایت را بگیرید تا بتوانید تعداد بیشتری لینک در صفحه ابتدای نتایج گوگل داشته باشید.

با ریدایرکت و انواع آن آشنا شوید

پس استفاده نکردن از ریدایرکت و تغییر مسیر که یکی از کاربردهای افزونه های سئو مانند یواست سئو و رنک مث است می تواند پراکندگی محتوای شمارا زیاد کند و نتیجه خوبی از سئو نگیرید پس بهتر است دچار این اشتباه مهلک در سئو سایتتان نشوید .

شاید برایتان مفید باشد : اصول ضروری سئو برای مبتدیان

 

ادامه مطلب