امنیت سایت

بازدید: 2420 بازدید

امنیت سایت چیست؟

امنیت سایت به مجموعه عملیاتی گفته‌می‌شود که با انجام آنها امنیت‌سایت به حداکثر رسیده و امکان‌نفوذ به آن به‌حداقل می‌رسد.

البته امنیت سایت تابع موارد دیگری نیز هست که تمامی آنها نقش بسیار اساسی در تامین امنیت وبسایت دارند. امنیت سرور ، امنیت‌شبکه ، امنیت اینترنت ، امنیت سیستم عامل ، امنیت نرم افزار و بسیاری از موارد دیگر نقش کلیدی در تامین زیرساخت امنیت‌وبسایت دارند. بحث فعلا در مراحل پایه است و هنوز در مورد اقدامات موثر و کلیدی در خود سایت بحثی ارائه نشده است. با این فرض که تمامی موارد ابتدایی تامین هستند و مشکلی در سایر موارد که امنیت سایت تحت تاثیر آنهاست به یکسری اقدامات بر روی هر سایتی نیاز داریم تا که امنیت آن تامین گردد.

تعریف کلی امنیت وبسایت

به  وضعیتی گفته می شود که در آن وبسایت با وجود خدمات دهی معمول و مورد نیاز ، بالاترین سطح امنیتی مورد نیاز را داشته و سطح آسیب پذیری آن در پایین ترین سطح ممکن باشد.

امنیت وبسایت به موارد بسیاری وابسته است که باید رعایت شوند.

استفاده از اینترنتی ایمن

معمولا ارتباط بین سایت ها و کاربران دو طرفه است و این ارتباط از طریق اینترنت صورت می‌گیرد.

برای عملیات ثبت نام ، ورود و بسیاری از موارد دیگر باید درخواستی از سمت کاربر به سایت ارسال شود تا سایت پاسخ مناسب برای آن درخواست را انجام دهد. مثلا در هنگام ورود به یک سایت اگر در فرایند درخواست ( از کامپیوتر ما تا سایت و برعکس ) شنودی انجام شود اطلاعات کاربری ما به سادگی به سرقت می رود حال اگر این مورد در سطح بالاتری و برای مدیر سایت اتفاق بیافتد یک فاجعه رخ می دهد که برای جلوگیری از آن باید از ارتباطی امن و حدالامکان محدود شده استفاده کنیم.

استفاده از اینترنت عمومی که نظارتی بر آن نیست بسیار خطرناک است.

توجه داشته باشید که حتی در صورت استفاده از اینترنت شخصی نیز می بایست اقدامات امنیتی مناسب برای تامین اینترنت امن را انجام داد. با توجه به اینکه اغلب اینترنت در کشور ما از طریق adsl و هدایت آنها از طریق مودم و روتر انجام شده و اتصال اکثر دستگاه ها به اینترنت از طریق Wi-Fi انجام می پذیرد می بایست تمهیدات خاصی جهت جلوگیری از هک وای فای انجام داد. مواردی مانند محدود کردن مودم به Mac Address دستگاه ها ، غیر فعال کردن wps ، فعال کردن فایروال مودم و … برای ایجاد امنیت سایت ضروری هستند.

به کارگیری سیستم عامل و نرم افزارهای اصلی

کاملا مشهود است که با استفاده از نرم افزارهای اصلی امنیت بالاتری خواهیم داشت.

این نکته را در نظر داشته بگیرید که ممکن است در منابع غیر اصلی تغییراتی در بخش هایی از سیستم عامل و نرم افزار مورد استفاده صورت گیرد و بسیار امکان دارد که این تغییرات به نیت سوء استفاده ، تخریب و جاسوسی و … باشد .نکته قابل بحث در اینجاست که متاسفانه در این حالت تشخیص و جلوگیری از این مشکل بسیار سخت خواهد شد و پیشنهاد ما  این است که حتما از سیستم عامل و نرم افزارهای معتبر و اصلی استفاده کرده و به هیچ عنوان از نسخه های کرک شده و مشابه استفاده نکنید تا امنیت سیستم و وبسایت شما به خطر نیفتد.

علاوه بر موارد فوق ، رعایت خقوق تولید کننده نیز لزامی است.

ایجاد  گواهی امنیتی SSL بر روی سایت

یکی از بهترین روش ها برای حفظ امنیت مشخصات کابران و مدیران سایت استفاده از گواهی امنیتی SSL بر روی سایت است که علاوه بر موارد امنیتی ، تاثیرات بسیار خوبی در رشد نتایج سئو و جلب اعتماد کاربران دارد. گواهی ssl بر روی سایت اطلاعات ورودی و خروجی را با الگوریتم بسیار پیچیده ای رمزنگاری کرده و از شنود و دزدیده شدن آنها جلوگیری می کند.

اینکار سبب می شود که حتی در صورت استفاده کاربر یا مدیر سایت از اینترنت ناامن مشکلی ایجاد نشود.

تعیین سطح دسترسی مناسب اطلاعات

افزایش-امنیت-وبسایت

تعیین سطح دسترسی مناسب مخصوصا برای فایل هایی که محتوی اطلاعات کلیدی هستند لازم است.

در این مورد باید سطحی از دسترسی را به فایل داد که تنها وب سرور و owner فایل بتوانند اطلاعات داخل فایل کانفیگ را بخوانند و به جز آنها به هیچ طریق دیگری قابل تغییر نباشد. برای فایل ها و دایرکتوری های دیگر نیز باید سطح دسترسی معقول و استاندارد تعیین کرده و از اعطای دسترسی سطح بالا خودداری کنیم.

جهت مطالعه مقالات بیشتر به بلاگ توسعه دهندگان وردپرس مراجعه کنید.

wpdevs در طراحی های خود ، تمامی نکات امنیت سایت را لحاظ می کند.

جهت ثبت سفارش اینجا کلیک کنید.

ادامه مطلب