الکسا چیست

بازدید: 1773 بازدید

الکسا چیست ؟

در واقع الکسا اینترنت یک مجموعهه تحلیل ترافیک وبسایت است. الکسا (alexa) خدماتی را به دارندگان وبسایت‌ها جهت چک کردن وضعیت وبسایت، سئو، تحقیق کلمات کلیدی، مقایسه و تحلیل رقبا ارائه می نماید.
در این مقاله به معرفی الکسا و رتبه بندی الکسا می پردازیم.

خدمات الکسا

خدمات رتبه بندی الکسا به دو دسته رایگان و پولی تقسیم می شوند.
از خدمات رایگان alexa می توان به پیدا کردن سایت‌های مشابه، مشاهده آمار تخمینی وبسایت و فهرست رتبه‌بندی وبسایت براساس کشور یا دسته‌بندی و برای خدمات پولی می توان به تحلیل بازار، تحلیل وبسایت، تحلیل سئو، تحقیق کلمات کلیدی و رتبه‌بندی اشاره کرد .

در گذشته الکسا یک نوار ابزار داشت که امروزه نسخه پیشرفته آن برای کروم و فایرفاکس در دسترس است.

رتبه بندی الکسا

الکسا چیست
الکسا چیست

همیشه دو عقیده در رابطه با رتبه بندی های این سرویس وجود دارد.
عده ای می گویند که این اطلاعات کاملا دقیق بوده و آن را معیار مناسبی برای سنجیدن عیار یک وب سایت می دانند و در عین حال عده ای این عقیده را نقض می کنند.در گذشته تمام طلاعات الکسا از طریق کاربرانی به دست می آمد که نوار ابزار آن را نصب کرده بودند. این یک ایراد بود چراکه اغلب کسانی که آن را نصب می کردند ، وب مستر بودند و افراد عادی ازین رتبه بندی خارج بودند.امروزه این مشکل تا حدودی برطرف شده است.حالا منابعی از سرویس‌ دهنده‌های شخص ثالث (third-party) هم اطلاعات خود را به الکسا می‌فروشند. خود الکسا هم ربات‌های نرم‌افزاری مشابه گوگل دارد که در بین صفحات وب می‌خزند و لینک‌ها را بررسی می‌کنند.

پیشنهاد می کنیم این مقاله را بخوانید : کاهش رتبه بندی الکسا

روش محاسبه رتبه

رتبه بندی الکسا به شرح زیر صورت می گیرد :

رتبه وبسایت ها طبق ترکیبی از تخمین بازدید کننده منحصر به فرد (Unique Visitors) و تخمین بازدید صفحه (Pageviews) در سه ماه اخیر به دست خواهد آمد.

در این روش اگر یک کاربر در روز صدبار وبسایت را بازدید کند ، یک بازدید محسوب می شود.


جهت مطالعه سایر مطالب به بلاگ مراجعه نمایید.

ادامه مطلب