ui و ux چیست؟

بازدید: 1816 بازدید

ui و ux دیزاینر چیست؟ و ارتباط آن دو باهم

یکی از مهم ترین قسمت های طراحی سایت حوزه طراحی UI و UX یا همان رابط کاربری است.حتما برای شماهم سوال پیش آمده که مفهوم دقیق این دو چیست.در این مقاله سعی کردیم به این موضوع حساس و بنیادی بپردازیم .اگر تصمیم دارید در این زمینه به صورت حرفه ای فعالیت کنید . اگر میخواهید جز طراحان برتر شوید باید این نکات را قبل از شروع بخوانید.این دو موضوع دو فاکتور اصلی برای تعامل با کاربر و جذب مخاطب محسوب میشوند .برای شروع بهتر است از مفاهیم کلیدی آغاز و سپس به سمت مفاهیم جدی تر بروید.
در این مقاله  نکات مهم و جامع را در مورد آن را به شما آموزش می دهیم.پس تا آخر مقاله را دنبال کنید تا به درک درستی از این موضوع برسید.

همچنین اگر به یادگیری طراحی سایت علاقه دارید،میتوانید مقاله های مفید و کامل سایت ما را از صفحه ی آموزش طراحی سایت مطالعه کنید.

آنچه در این مقاله میخوانید:

 

معرفی حوزه ی طراحی UI وUX

قبل از اینکه به بررسی موضوع اصلی بپردازیم لازم است تا شما کمی با مفهوم حوزه ی طراحی رابط و تجربه کاربری آشنا شوید.
در گذشته به دلیل اینکه وب سایت ها به صورت محدود و فقط در چند دسته وجود داشتند . همچنین مبایل ها به این صورت پیشرفته نشده بودند و از طریق کافی نت ها بیشتر مردم به سایت ها دسترسی داشتند، نمیشد مفهوم UI و UX را به عموم مردم توضیح داد.

ui و ux دیزاینر چیست؟ و تفاوت آن ها باهم

بعد از اینکه تکنولوژی به پیشرفت امروزی خود رسید و دسترسی بیشتر مردم به اینترنت پر سرعت و از طریق مبایل فراهم شد و در نتیجه مجموعه اتفاقاتی که باعث دسترسی آسان به سایت ها اپلیکیشن ها شد.

در پی این اتفاقات نیاز های جدیدی برای کاربران در حوزه ی تولید سایت به وجود آمد .به همین دلیل وب سایت ها از حالت صرفا محتوا خارج شدن و روی حل نیاز های کاربران تمرکز کردند.با پیشرفت این موضوع موارد تخصصی تری در طراحی پدیدار شدند و این فقط به دلیل پیچیدگی زیاد در این حوزه بود.

البته میتوانید این موارد پیچیده را به صورت خیلی ساده و مفهومی در صفحه ی آموزش سایت wpdevs مطالعه کنید.

مفهوم UI و UX چیست؟

کلمات UI و UX امروزه در حوزه ی طراحی سایت بسیار به‌ گوش میرسد و جز سوالات مهم و اساسی هر کسی در شروع این زمینه است.باید بگویم که این دو کلمه هر کدام معنی و مفهوم جداگانه ای نسبت به هم دارند .UI رابط کاربری و UX به معنای تجربه کاربری است.
درست است که این مفهوم این‌دو کلمه از هم جدا هستند اما این دو بهم وابسته و مرتبط نیز هستند.در کشور ما این دو کلمه را در قالب طراحی UI و UX معرفی کرده اند .در ادامه با مفهوم هر یک به صورت جدا و ارتباطشان باهم پی خواهیم برد.

ui و ux دیزاینر چیست؟ و تفاوت آن ها باهم


UI یا رابط کاربری چیست؟

این کلمه مخفف عبارت User Interface میباشد که معنی فارسی آن یعنی رابط کاربری.رابط کاربری واسط بین عملکردهای کاربر و یک محصول است و هر کاربری با استفاده از رابط کاربری یک محصول از عملکردهای آن استفاده میکند.
برای مثال یک ضبط را در نظر بگیرید دکمه های کم و زیاد کردن صدا ویژگی است که با استفاده از آن ها کاربر درک بهتری از محصول پیدا میکند.
تعریف رابط کاربری در وبسایت به بخش های گرافیکی سایت مرتبط است ، که کاربر از طریق آن ها با محصول ارتباط برقرار میکند‌.
گرافیک شامل عکس ها،دکمه ها،متن،لینک ها، رنگ ها و تمام قسمت هایی که به ظاهر سایت مرتبط است.ظاهر سایت چیزی که مشاهده میکنید در واقع همان UI است.
در نتیجه UI تمام المان هایی است که در سایت میبینیم . که این المان ها در حرکاتی که انجام میدهند متفاوت هستند.که کاربر با استفاده از آن ها میتواند با محصول ارتباط برقرار‌کند.

همچنین میتوانید مقاله ی رابط کاربری چیست ؟ را مطالعه کنید تا به صورت تخصصی تر به این موضوع مسلط شوید.


UX یا تجربه کاربری چیست؟

این‌ کلمه مخفف عبارت User Experience است که مفهوم فارسی آن یعنی تجربه کاربری.زمانی که شما یک محصول را در دست خود میگرید و بعد از استفاده تجربه های جدیدی به دست میاورد در واقع این تجربه تعامل بین شما و محصول است. به صورت ناخودآگاه در هر کاربری وجود دارد.
تجربه ای که از استفاده ی محصولات مختلف به دست می آورید میتواند متفاوت باشد گاهی برای شما سخت و گاهی هم آسان است.حتی ممکن است از کار کردن با یک سایت بیزار باشید.
همین تجربه ی شما اگر مثبت باشد بارها به همان سایت مراجعه میکنید اما اگر شما را اذیت کرده باشد دیگر به آن سایت برنخواهید گشت.در واقع یک طراح UX باید سعی کند با استفاده از تجربه ها محصول و سایت لذت بخش تر و ساده تری طراحی کند.

ui و ux دیزاینر چیست؟و تفاوت آن ها

تفاوت UI و UX در چیست؟

در این مرحله با مفهوم این‌ دو کاملا آشنا شدیم و حالا باید با تفاوت این دو آشنا بشیم.
به زبان خیلی ساده این دو مقوله از یکدیگر جدا نیستند و هردو در یک حوزه عمل میکنند.همانطور که گفتیم UI به ظاهر سایت و UX به تعاملات کاربر با سایت و محصول شما است .
البته بخش زیادی از تجربه کابر به ظاهر سایت مرتبط میشود.محصولات و سایت زیباتر و با کیفیت قطعا تجربه ی بهتری برای کاربران به وجود می آورد.در واقع این حس خوب به UI حرفه ای سایت و محصول شما مرتبط است.پس UI زیر مجموعه ی UX است.

ui و ux دیزاینر چیست؟و تفاوت آن ها

طراح UI و UX کیست؟

به کسی که با تکیه بر مهارت های خود در حوزه ی طراحی سایت ، اقدام به ساخت محصولات و سایت زیبا و کارآمد که حس خوبی به کاربر بدهد .یک طراح UI و UX حرفه ای باید بتواند تا حد بسیار زیادی بقای یک محصول را در مارکت بالا ببرد و فروش آن را افزایش دهد.
برای اینکه بتوانید یک طراح حرفه ای شوید باید مهارت هایی مثل حل مساله ، جمع اوری اطلاعات ،فراوری اطلاعات، طراحی گرافیک و… کسب کند.

همچنین اگر به دنبال این هستید که کاربران بیشتری برای سایت خود جذب کنید میتوانید مقاله ی الگوریتم تجربه کاربری صفحه گوگل را هم مطالعه کنید.

ادامه مطلب