افت سرعت وبسایت به دلیل اختلال آدرسFonts.Googleapis.com

بازدید: 54 بازدید

دلیل افت سرعت وبسایت بخاطر Fonts.Googleapis

سرعت وب سایت در بهبود تجربه‌ی کاربری (UX) و بهبود سئو وب سایت تاثیر گذار است. همین دو موضوع به طور مستقیم و غیر مستقیم در میزان آمار بازدید وب سایت شما، میزان فروش و جذب کاربر تاثیر می‌گذارند. سرعت سایت یکی از پر اهمیت ترین موضوعات در سئوی سایت شما است. از تاریخ 7 آبان ماه سال 1401 شاهد کند شدن و کاهش سرعت لود برخی از وب‌سایت‌ها هستیم؛ وب‌سایت‌هایی که در کد آنها آدرس https://fonts.googleapis.com/ برای فونت‌ به‌کار رفته است دچار اختلال سرعت شدند. علت این موضوع قطع شدن دسترسی به این وب‌سایت توسط بعضی از سرویس‌دهندگان اینترنت کشور است. از آن‌جایی که در قالب بسیاری از وب‌سایت‌های ایرانی از این آدرس استفاده می‌شود؛ توصیه می‌کنیم که کدهای مربوط آن را شناسایی و مشکل را برطرف کنید تا معضل کندی وب‌سایت برطرف شود. در ادامه با توسعه دهندگان وردپرس همراه باشید.

فونت fonts.googleapis چیست؟

Google Fonts کاتالوگ عظیمی از فونتهای منبع باز رایگان است. آنها ایجاد وب سایت های زیبا با تایپوگرافی عالی را برای طراحان و توسعه دهندگان وب آسان می کنند. هم اکنون، Google Fonts شامل فونت های وب برای بیش از 135 زبان است. Google Fonts ادعا می کند با کش کردن فونت در سایت های مختلف، صفحات وب را سریعتر بارگیری می کند تا هر فونت برای همه وب سایت ها فقط یک بار بارگیری شود. مرورگر می تواند برای هر وب سایت دیگری که همان Google Font را درخواست می کند از همان فونت ذخیره شده استفاده کند. یکی از انواع فونت‌های گوگل، fonts.googleapis است که گاهی اوقات موجب کندی سرعت سایت می‌شود.

آدرس googleapis.font

چطور بفهمیم وب‌سایت دارای کد fonts.googleapis.com هست؟

در ادامه قصد داریم شما را راهنمایی کنیم تا بفهمید که آیا کندی سایت شما بخاطر وجود آدرس fonts.googleapis.com هست یا خیر. پس در ادامه همراه توسعه دهنگان وردپرس باشید تا به شما نحو انجام این کار را معرفی کنیم. 

برای آن‌که متوجه شوید وب‌سایت از کد فونت گوگل استفاده می‌کند یا خیر کافی‌ست این مراحل را طی کنید:

  1. روی یکی از صفحات وب‌سایت بروید و راست کلیک کرده و گزینه‌ی view page source را انتخاب کنید. (دسترسی سریع Ctrl+U)
  2. دکمه‌های ترکیبی Ctrl+F را فشرده تا یک باکس سرچ برای شما نمایش داده شود.
  3. در باکس سرچ عبارت fonts.google را وارد کنید.
  4. در صورتی که از این سرویس در وب‌سایت شما استفاده شده باشد می‌توانید آن را در کدها ببینید.

حذف کدهای آدرس fonts.googleapis.com  از وردپرس 

اغلب وب‌سایت‌های وردپرسی دارای کد آدرس fonts.googleapis.com هستند. برای آن‌که کدهای مربوط به فونت‌های گوگل برطرف شود لازم است که آنها را از وب‌سایت وردپرسی خود بردارید برای این کار بر اساس وب‌سایت شما دو راه وجود دارد:

حذف فونت از تنظیمات

برای حذف fonts.googleapis در پنل وردپرس خود از منوی سمت راست و قسمت تنظیمات قالب، گزینه‌های مرتبط با تنظیمات قالب وب‌سایت را مشاهده کرده و در صورت وجود تیک فونت، تیک فونت گوگل را بردارید تا فونت فعال نباشد.

معرفی افزونه حذف فونت گوگل از سایت وردپرس

بسیاری از کاربران عادی برای غیرفعال کردن فونت‌ های گوگل در وردپرس دارای مشکلاتی هستند چراکه به خاطر نداشتن دانش کافی در زمینه ویرایش کد های مورد نظر قادر به حذف فونت‌ های گوگل نیستند، اما شما با استفاده از افزونه حذف فونت گوگل به راحتی می توانید فونت های گوگل را حذف و یا غیر فعال کنید. این افزونه خود عملکرد است و نیاز به تنظیمات خاصی ندارد.شما برای استفاده از این افزونه کافیست آن را فعال کنید و یا در صورت نیاز به فونت های گوگل، این افزونه را غیر فعال کنید. در ادامه به بررسی کامل این فزونه و همچنین طریقه نصب آن می پردازیم.

نصب افزونه حذف فونت گوگل از سایت وردپرس

نصب این افزونه بسیار آسان است و زمان خیلی کوتاهی در بر میگیرد.برای نصب این افزونه، همانطور که در تصویر زیر ملاحضه می کنید، کافیست در قسمت افزودن افزونه ها نام افزونه که “Remove Google Fonts References” است را در قسمت جستجو افزونه ها سرچ کنید و پس از نمایش آن رو دکمه نصب کلیک کنید.

حذف فونت گوگل از وب‌سایت‌ها با هاست لینوکسی

در صورتی که وب‌سایت شما توسط هاست‌های لینوکسی میزبانی می‌شود برای حذف کد آدرس fonts.googleapis.com کافی‌ست این مراحل طی شود:

  1. در پنل کاربری هاست لاگین شوید.
  2. به پوشه‌ی اصلی وب‌سایت خود بروید.
  3. فایل htaccess را باز کنید.
  4. کد ارائه شده را به فایل اضافه کنید.
    <IfModule mod_headers.c>

Header set Content-Security-Policy “default-src ‘self’ ‘unsafe-inline’;”

Header set X-XSS-Protection “1; mode=block”

 s Header set X-Frame-Options “DENY”

</IfModule>

یکی از بهترین افزونه های حال حاضر برای افزایش سرعت سایت افزونه wp rocket است که می‌توانید این محصول را از توسعه دهندگان وردپرس خریداری کنید.

ادامه مطلب